Diagnostik Arıza Tespiti

Diagnostik test araçta bulunan herhangi bir arızanın elektronik bileşenler ve sensörler üzerinden incelenmesini sağlamaktadır.

Diagnos / Arıza Tespit

Günümüz araçlarında mekanik parçaların yanında birçok elektronik bileşen de kullanılmaktadır. Son yıllarda gerçekleşen teknolojik atılımlar otomotiv sektöründe de  kendisine yer bulmuş, birtakım yeniliği beraberinde getirmiştir. Modern araçlarda bulunan Elektronik Beyin Kontrol Ünitesi (ECU) de bunlardan biridir. Gerçekten de aracın beyni gibi işlev gören bu bölüm aracın diğer aksamlarıyla hassas sensörler aracılığıyla iletişimde bulunarak ortaya çıkan sorunları kaydetmektedir. 

Diagnostik Test Avantajları Nelerdir?

Taşıtınızda yaşanan arızalar Elektronik Beyin Kontrol Ünitesinde hata kodları olarak tutulmaktadır. Diagnostik test nedir sorusunun cevabı tam burada karşımıza çıkmaktadır.  Diagnostik test bu hata kodlarının okunması, silinmesi ve ECU üzerinden yeni kodlamaların yapılması işlemidir. Aracınızın motor elektroniği, dizel yakıt yönetimi, elektronik el freni, akü ve ABS, ESP gibi güvenlik sistemlerindeki olası arızaların tespiti ve giderilmesi de diagnostik test cihazları sayesinde kolayca gerçekleştirilebilmektedir. Diagnostik test sayesinde birçok problem daha kendisini göstermeden ya da maliyetli bir arızaya sebep olmadan saptanabilmektedir. Düşünüldüğünde araç sahipleri için yaşanabilecek en talihsiz durumlardan biri arıza yaşayarak yolda kalmak olacaktır. Kimi zaman ufak çaplı baş gösteren bazı sorunlar göz ardı edilerek bu gibi senaryolar hayat bulmaktadır. Bu hem arızanın büyüklüğünü artırırken hem de bakım-onarım maliyetlerinin aynı ölçüde yükselmesi demektir. Dolayısıyla yalnızca mekanik aksamın kontrolü aracınızın genel sağlığı hakkında detaylı fikir vermeyebilmektedir. Tam da bu noktada diagnostik testler büyük önem kazanmaktadır. Elbette modern araçlarda bulunan hassas sensörler ve elektronik parçalar beraberinde karmaşık yazılımları da getirdiği için diagnostik testin uzmanlar tarafından yapılması gerekmektedir. Güneş Pompa Ankara Bosch Diesel Service olarak uzman ekibimiz, son teknoloji ekipmanlarımız ve uzun yıllardan bu yana elde ettiğimiz deneyimimizle bir araç dizel servisi beklediğiniz her şeye cevap vermenin yanı sıra aracınızın diagnostik testini detaylı bir şekilde gerçekleştirerek sizlere kesin ve net çözümler sunmaktayız. Sizler de Bosch Diesel Service ayrıcalıklarından yararlanmak için bize ulaşabilir kaliteli ve güler yüzlü hizmetin farkını yaşayabilirsiniz.

Diagnostik Test Nasıl Yapılır? Neler Tespit Edilir?

Aracın motor, akü, fren sistemleri gibi hemen her bölümüyle iletişim halinde bulunan Elektronik Beyin Kontrol  Ünitesi farklı kısımlardan gelen sinyalleri okumakta ve mevcut arızaları hata kodları olarak kayıt altına almaktadır. Diagnostik test bu doğrultuda OBD sistemi üzerinden soket yardımıyla aracın beyin adı verilen bölümüne bağlanılmasıyla gerçekleştirilmektedir. Bilgisayar aracılığıyla hata kodları uzman teknisyen-teknikerler tarafından incelenir ve arızanın çözümü için gerekli adımlar atılır. Tüm araç modellerinde hata kodları aynı olduğu için bu noktada sorunun elektronik yazılımsal bir nedenden mi yoksa mekanik bir arıza mı olduğuna dikkat edilir. Eğer sorun mekanik aksamdan kaynaklıysa elbette el ve göz yardımıyla arıza bakım-onarım olağan prosedürleri takip edilir. Bazı durumlarda sorun aracın hassas elektronik bileşenlerinde, sensörlerde ya da yazılımsal olabilmektedir. Böyle bir problemle karşılaşıldığında hata kodlarının görüntülenmesinin ardından silinmesi ve yeni kodlamaların yapılması Elektronik Beyin Kontrol Ünitesi’ne (ECU) kurulan erişim üzerinden mümkündür. Diagnostik test günümüz araçlarındki modern teknolojiler sayesinde 5-10 dakika gibi kısa sürelerde gerçekleştirilebilmektedir. Elbette bu sürelerde hata kodlarının görüntülenmesi ve okunması söz konusudur. Uzmanlık ve deneyim gerektiren bu yöntemle aracınızda baş gösteren tüm problemlerin tespiti mümkün olmaktadır. Güneş Pompa Ankara Diesel Service olarak diagnostik test nedir, diagnostik test ne kadar sürer gibi sorularınıza en doğru yanıtları vermek için sizleri hizmetlerimizi yakından görmeye davet ediyoruz. 100 yıllık Bosch kalitesinin yanı sıra bu alandaki tecrübemizi sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyarız. Tüm faaliyetlerimizde olduğu gibi aracınızın diagnos test alanında uzman ve deneyimli ekibimizle gerçekleştirmekteyiz.

Hemen Ara Yol Tarifi
X